Systemy operacyjne

#stronywwwzamosc #Linux #OS #Ubuntu #Windows
Niejednokrotnie zauważyłem, że bardzo łatwo o konflikt pomiędzy użytkownikami iOS a Android. Sam jestem gorącym zwolennikiem iOS i zachęcam do użytkowania inne osoby ale dziś o tym nie będę pisał.

Chciałbym dziś wspomnieć o innych systemach operacyjnych a mianowicie o, w mojej ocenie przereklamowanym Systemie Windows i niedocenianym Systemie Linux – Ubuntu. Spójrzmy na oba systemy operacyjne jednak pod kątem jakości oraz profesjonalizmu użytkowania. Wielu posiadaczy komputerów/laptopów w większości nie ma pojęcia jakie procesy zachodzą w obu systemach podczas działania. Zazwyczaj gdy coś przestaje działać większość ludzi mówi: „coś nie działa”, „to pewnie jakiś wirus”, „nie wiem o co chodzi” – można by tak długo wypisywać ale każdy wie co mówi w takiej sytuacji. Skupmy się jednak na profesjonalnym użytkowaniu posiadanego sprzętu, systemu i wykażmy różnice pomiędzy wspomnianymi systemami operacyjnymi.

System Windows w kilku słowach… Niezaprzeczalnym faktem jest duża popularność i łatwość w obsłudze a tym sposobem „uśpienie” uwagi po przez brak myślenia w użytkowaniu Windowsa. Jest znakomitą platformą do gier co również nie wpływa właściwie na użytkownika po przez zachęcanie do marnowania czasu na głupie gierki komputerowe zamiast nauki i poznania czegoś nowego. Użytkownik Windowsa w większości przypadków nawet nie wie kiedy zachodzi dana aktualizacja jakiegoś oprogramowania gdyż jego wiedza w tym zakresie jest ograniczona do słynnego kliknięcia „OK” klawiszem myszki komputerowej. Teraz odwieczna udręka użytkowników swojego jakże ulubionego systemu Windows – wirusy, trojany i inny syf który Windows chłonie jak gąbka wodę po przez niskopoziomową barierę zabezpieczeń przed tym typem oprogramowania. Różnego rodzaju nakładki systemowe, „service pack’i” i coś do czego nie każdy chce się przyznać a o czym i tak każdy zwolennik Windowsa wie – wymagane ręczne doinstalowywanie podstawowych programów.

System Linux – Ubuntu… Niedoceniany przez wielu krytykowany, zazwyczaj dlatego że trzeba cokolwiek umieć i posiadać elementarną wiedzę w tym zakresie. System jest przede wszystkim darmowy, nie wymagający żadnych nakładów finansowych przez użytkownika. Posiada wysoki poziom zabezpieczeń przed wirusami i naprawdę trzeba się bardzo starać by taki system został zawirusowany. Niedoceniana łatwość w obsłudze systemu a przede wszystkim jest szybki i sprawny w swoim działaniu oraz nie zamula jak wyżej wspomniany konkurencyjny, popularny system. Stare komputery (jako przykład podam tutaj moją 14 letnią Toshiba Satelite A100) nagle dostają „ożywienia” i po mimo swojego wieku działają jak zupełnie nowy sprzęt a co więcej będzie działać co najmniej kilka ładnych lat chyba, że coś mechanicznego ulegnie zużyciu i nie będzie opłacało się tego naprawiać. Kolejną rzeczą na którą profesjonalny user zwraca uwagę jest nieograniczona presonalizacja systemu pod własne wymagania. Wadą Linuxa jest jednak mała ilość gier, oraz niejednolita architektura -> SUPPORT. Wspomniałem jednak w artykule o profesjonalnym użytkowaniu systemu więc takie „wady” dla zawodowca nie powinny stanowić problemu nie do przeskoczenia.

error: Treść prawnie chroniona!
Skip to content